10 квітня в відділі краєзнавства ОУНБ ім. Д. Чижевського відбулася робоча зустріч екскурсоводів. Захід згуртував кілька десятків людей, пов’язаних з екскурсійною діяльністю. Більшість учасників зустрічі підтримало ідею створення громадської організації. Про екскурсоводство в краї, туризм та краєзнавство ми і поспілкуємося. Моя гостя – Світлана Грищук, організатор заходу, екскурсовод з багаторічним досвідом.
Чому Ви вирішили організувати таку зустріч екскурсоводів?
Така зустріч назрівала вже давно. Екскурсоводи не збиралися кілька років. За цей час багато хто відійшов від справ за віком чи станом здоров’я і екскурсії не проводять. Натомість на вулицях міста з’являються нові екскурсоводи: молоді і креативні, з якими ми мало знайомі. То це була така собі перекличка екскурсоводів.
Як узагалі з екскурсоводством у нашому краї?
Щоб нікого не образити, скажу коректно: екскурсоводство у нашому краї потребує особливої уваги і розвитку. Але потенціал для розвитку у нас є, і не маленький!
Як часто і скільки туристів відвідують наше місто?
Сьогодні Кропивницький не є туристично-популярним містом. І ми маємо популяризувати свій край, активно проводити рекламно-інформаційну кампанію, зацікавлювати туристів з інших регіонів відвідувати наші міста, музеї, парки… Найбільше відвідувачів у місті під час цвітіння тюльпанів у дендропарку. Спочатку це було, в основному, відвідування тільки самого парку. Але в останні роки туристичні фірми, що привозять до нас туристів подивитись на тюльпани, все частіше включають до маршруту оглядову екскурсію містом та відвідування музеїв. Багато гостей місто приймає у період проведення промислової виставки «Агроекспо», але екскурсії відвідують досить мало, і над цим ще треба працювати.
Що ми їм можемо запропонувати побачити?
Перш за все – це архітектура другої половини 19-го – початку 20-го століття. Не всі міста зуміли зберегти такі зразки архітектурного мистецтва. Людям цікаво почути історію створення першого професійного театру, будівля якого, до речі, також викликає багато позитивних емоцій. А за чим люди їдуть в інше місто? За емоціями. Зараз про історію, мистецтво, цікаві місця, взагалі – майже про все можна почитати в Інтернеті. Подивитись гарні фото будинків, парків, тих же тюльпанів. А от, щоб отримати задоволення, емоції, треба самому поринути у цю атмосферу. Цікавими для туристів є краєзнавчий, художній музеї, з задоволенням відвідують галерею «Єлисаветград». Дітки у захваті від прогулянки на іподром. Учням сільських шкіл цікаво побувати в інтерактивній кімнаті бібліотеки Чижевського, вони, на жаль, позбавлені такого вдома.
Ви пропонуєте створити громадську організацію екскурсоводів. Які її цілі?
Власне, я озвучила те, чого хотіли багато екскурсоводів вже давно. Зараз ініціативна група займається розробкою установчих документів, тож поки що ведуться обговорення і цілей, і завдань організації. Кіровоградщина має великий туристичний потенціал для багатьох видів туризму. Це і екскурсійний, і відпочинковий, оздоровчий, медичний, промисловий і можна називати й називати. Але все це треба розвивати і розвивати не кожен сам собі окремо, а комплексно, у співпраці усіх суб’єктів туристичної галузі. Тоді буде толк. А для цього треба згуртуватись. От і виникла така потреба у створенні громадської організації. Основна ціль – розвиток туристичної галузі у регіоні. І починаємо ми зі згуртування екскурсоводів. Бо, можна сказати, що екскурсовод – це обличчя міста. Як екскурсовод покаже місто, як про нього розповідатиме, на що зверне увагу, таке враження і отримають наші гості. У нас з’являються нові екскурсоводи. Але їм не завжди вистачає досвіду і кваліфікації. Тому досвідчені колеги мають поділитися своїми екскурсійними надбаннями з молодим поколінням. А молоді навчать старших новим формам ведення екскурсій, сучасним технологіям. Тобто налагодити співпрацю, партнерство і обмін досвідом не тільки з місцевими екскурсоводами, але й з колегами з інших міст. Серед завдань буде підвищення кваліфікації, участь в розробці рекламно-інформаційної продукції, активне спілкування з владою з метою вирішення проблем в’їзного та внутрішнього туризму.
Спілкувався Василь Левицький (редактор ТО радіо «Скіфія-центр» в КОДТРК)