Ковалівський парк зведений на краю мікрорайона Ковалівка у середині XIX ст. як плац за розпорядженням військового керівництва.

У ХІХ столітті Єлисаветград (колишня назва міста) був центром вiйськових поселень на пiвднi України. До складу військового містечка входили: плац, триповерховий палацевий корпус (так званий «дворец» – військова царська резиденція), триповерхові штабний і навчальний корпуси, будинок офіцерського зібрання, стайні, церква. Майже все збережено дотепер.

Згодом колишній плац перетворився на Дворцовий бульвар. У 1879 році на території парку був побудований тир для навчання юнкерів Єлисаветградського юнкерського кавалерійського училища. Також тут був встановлений циклодром для спілки велосипедистів, влітку у парку проводились військові збори.

Згодом колишній плац перетворився на Дворцовий бульвар. У 1879 році на території парку був побудований тир для навчання юнкерів Єлисаветградського юнкерського кавалерійського училища. Також тут був встановлений циклодром для спілки велосипедистів.

За  часів СРСР Ковалівський парк перейменували на Парк імені Леніна (у центрі встановили пам’ятник вождю пролетаріата). У добу незалежності України парку повернули первісну назву «Ковалівський». У ньому є літня сцена, на якій проходять різні масові заходи, музичні виступи, покази кінофільмів тощо.

Площа парку становить 8,3 га. Розташований у північно-східній частині середмістя Кропивницького — в межах житлового масиву Ковалівка, між вулицями Дворцовою, Юрія Олефіренка, Євгена Чикаленка та Кавалерійською. Парк має форму чотирикутника і радіальне розгалуження алей. Має естетичне, виховне, природоохоронне та оздоровче значення.

У парковому ансамблі «Ковалівського» використані різні види хвойних та декоративних листяних порід — туя, ялина європейська, клен сріблястий, тополя канадська, софора японська, а також місцеві породи дерев. Тут ростуть: акація біла, клен ясенеподібний, берест, тополя чорна, клен гостролистий, клен польовий, каштан кінський, гледичія трьохколючкова, айлант високий, сосна звичайна, ялина колюча, біота східна, катальпа чудова та деякі інші. З чагарників у парку зростають спірея середня, бирючина звичайна, самшит вічнозелений, роза гібридна, ялівець козацький та інші.

На території парку розташовані пам’ятки історії, декілька пам’ятників та обласна філармонія з боку вулиці Євгена Чикаленка.        У парку створено дитячий майданчик, працюють різноманітні атракціони, скейт-парк, є заклади харчування та іншого громадського призначення.

У центрі розташовано меморіал  військовослужбовцям 3-го полку спецпризначення, які загинули в зоні АТО у 2014-2018 рр.

Поряд із парком височіє приміщення першого професійного українського театру.

Василь Левицький