На вулицях міста Кропивницького знов, як і 150 років тому, бачили Марка Кропивницького. Молодого, харизматичного. Був він не сам, а з двома примітними, колоритними жіночками. Все вони галасували та курочку якусь шукали. Хто ж то такі? Підійдемо ближче, послухаємо. Та то ж Риндичка і Пріська – «закляті»  сусідки з п’єси Марка Кропивницького “По ревізії”.  Все вони не могли знайти  спільної мови. Риндичка навіть до старшини ходила жалітися. (Як хочете дізнатися, що ж сталося між ними читайте п’єсу.)

А зараз, невже знову лаються? Та ні… не дуже. Більше місто роздивляються, дивуються. Бо були тут останній раз ще у 19 ст. коли їх п’єсу у театрі ставили. Був тоді Єлисаветград, а зараз Кропивницький! Та то добре, бо на честь великої людини названий.  Ось  тут мав бути Успенський собор, а стоїть величезна міська рада. А тут знову радість – портрет Марка Лукича, та такий гарний, на всю стіну – мурал називається.

Ось – будинок купчихи Сахарової… Риндичка пам’ятає, як його будували, і трохи не зруйнували дім фотографа Ізраїля Бріля.

Далі вже Пріська згадує, як підробляла у лікаря Самуїла Вайсенберга і багато цікавого там дізналася. А невгамовна курочка все квохче й квохче, і все тікає далі й далі.

Подалися господині за курочкою. То вже нарешті і у Кропивницького є змога слово мовити та й самому про місто розказати, позгадувати, як грали з Тобілевичами в аматорському театрі, як ставили з Петром Ніщинським «Вечорниці», як вперше побачив Марію Заньковецьку, і як легендарну «Наталку Полтавку» ставили у 1882. А десь там, біля театру, знов чути курочку… Екскурсія продовжується!

Так, це екскурсія! Театралізована екскурсія містом Кропивницьким – «У пошуках попелястої курочки». У такий незвичний та веселий спосіб екскурсоводи Світлана Грищук, Лариса Прохватилова, Олександр Лещенко розповідають жителям і гостям Кропивницького цікаві моменти з історії міста, з життя його мешканців та самого Марка Лукича Кропивницького.

Завершується екскурсія в затишній атмосфері кнайпи «Бамбетель» під звуки справжнього грамофону.